Saturday, June 30, 2007

teaching the value of money....

I know that dh and I aren't normal parents. if I didn't know this already, it was made extremely clear to me when we were accosted at Legoland by a man who said, "you were that lady doing math with your kids at Starbucks." honestly, I am not sure he meant it as a compliment. see.....earlier that day we were playing division with our then 6 and 8 year old sons. simple things like "if we had a dozen muffins, how many would each person in the family get?" and "if we only bought 10 how many would each of us get if we couldn't split them" or "what happens if we buy 10 but no one wants the 2 poppyseed ones" or whatever......you get the point. anyway, we didn't TELL them we were doing math. we were just playing.

today again was a reminder of how we are different. we once again went to the new local waterpark. being as it is new the annual passes were cheap! between their nifty pricing and a coupon we bought unlimited annual passes for $29.99 each. SUCH the deal! I don't remember if I mentioned it, but we had the boys' bday there and bought their guests passes too. why not?!?! it was going to cost us $29.99 each anyway.......might as well send them home with a pass, right?

anyway.......... today we were eating lunch and wondering how much passes would be next year....and how much we would be willing to pay, etc. so we started talking about how many times we thought we would go each summer (we settled on 6) and how much it was worth per visit. we settled on $100 because that would be about $16 a visit which was equal to about 2 movies (excluding food at both the park and the movies.....though food at the park is cheaper! lol!). most people would just think "is this worth $100?" without the consideration for the number of visits they might get out of that pass. course.....I also think that is why people thought we were crazy to get annual passes to Legoland and Disneyland in the past when we live at the opposite end of the state. hey......go for the weekend and you pretty much have spent the same amount! go back another time during the year and you are ahead!

when I got home, I checked the prices at the other Raging Waters. season passes are either $60 or $75 depending on which park you want to go to. both parks offered deals on multiple passes. so looks like for $200 next year we can get our annual passes. does that mean I will have the extra $200 to spend?!?!

2 comments:

Kerri said...

YOU are so COOL! I love the idea of doing math at Starbucks! :-D (We do all the division with our Disney passes, too. Our friends think we're crazy for buying them, but if we go TWICE, they've paid for themselves! And we go a lot more than twice!) Have fun at the water park!

JoE said...

Yeah, we do the "justification of the annual passes" dance also. We get them every year around my B-day, and we go for four days---they are paid for in that trip alone, and we use them to reclaim our sanity when life gets in the way. being in FL and sooooooo close to all the theme parks here, it becomes cheaper than a shopping trip for useless items at the local Walmart/Target...so yeah, we renew.

of course, you could always go my route and just get a part time job at one of them...